Co to jest Chlamydia?

Co to jest Chlamydia?
4.1 (82.22%) 9 Głosów

Za rozwój tej choroby wenerycznej odpowiada bakteria Chlamydia trachomatis, jedna z tych, która najczęściej nie daje żadnych objawów (nawet w 80% przypadków) a powoduje groźne powikłania. Zakażeniem Chlamydiozą obarczeni są przede wszystkim młodzi ludzie, do 25 roku życia (to nawet 25% wszystkich zachorowań). Wszystko przez słabszy układ odpornościowy na tego rodzaju bakterię i bogatsze życie seksualne. 

Warto zaznaczyć, że bakterie Chlamydii występują jeszcze w trzech odsłonach: to Chlamydia pneumoniae, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową, Chlamydia psitaci, gdzie do zakażenie dochodzi przez bezpośredni kontakt z chorymi ptakami oraz Chlamydia pecorun, czyli tzw choroba przeżuwaczy. Odmiany te nie są jednak groźne i przede wszystkim nie tak powszechne.
Chlamydia jest niezwykle niebezpieczna dla kobiet (chociaż dotyka także mężczyzn) a jej następstwem może być nawet bezpłodność i niemożliwość sztucznego zapłodnienia drogą In vitro.
Ponieważ bakterie kumulują się najczęściej na narządach płciowych kobiety, może dojść także do zakażenia płodu przy naturalnym porodzie.

Statystyki dotyczące Chlamydii

Ciekawostką jest, że tego rodzaju choroba weneryczna znana była już w starożytności, ale dopiero w XX wieku przeprowadzono pierwsze badania, które umożliwiły jej dokładną diagnozę. Wylicza się, iż każdego roku tylko w Europie Zachodniej dochodzi do zakażeń w przypadku średnio 5,5 miliona osób. Według Światowej Organizacji Zdrowia, chlamydią zarażonych jest nawet 10% populacji w krajach wysoce rozwiniętych. Instytut Matki i Dziecka z siedzibą w Warszawie zbadał, iż w Polsce bakterią Chlamydia trachomatis zakażonych jest aż 42 000 nastolatek i blisko 30 000 młodych kobiet. Nawet 3 000 z nich może nigdy nie zajść w ciążę a 1 500 je poroni.
Również statystyki prowadzone przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Rzeszowie nie są pocieszające. Wynika z nich, iż 32% wszystkich poronień było spowodowanych właśnie obecnością tej bakterii.
Ciekawostka jest, że wirus Chlamydiozy diagnozowany jest częściej u kobiet, które stosują doustne środki antykoncepcyjne.
Warto zaznaczyć, że nie wszystkie badania i statystyki mogą być miarodajne bowiem ta choroba weneryczna potrafi przetrwać w organizmie zakażonego nawet kilka lat w stanie uśpienia, by nagle się reaktywować.

Ponieważ Chlamydia jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób przenoszonych drogą płciową zaleca się, by testy wykrywające obecność tej bakterii wykonywał każdy, kto jest aktywny seksualnie, przynajmniej raz w roku. W profilaktyce zapobiegania zakażeniu zaleca się przede wszystkim stosunki płciowe przy użyciu prezerwatywy oraz zaprzestanie zachowania seksualnego o zwiększonym ryzyku – do takiego zalicza się na przykład częstą zmianę partnerów.

3 odpowiedzi do artykułu “Co to jest Chlamydia?

  1. Mizeria

    Pisze właśnie prace do szkoły o chlamydii, dzieki ze nie musze uzywac wiki tylko moge skorzystac z waszej strony 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *