Chlamydia – powikłania

Chlamydia – powikłania
4.7 (93.33%) 3 Głosów

Pomimo iż Chlamydioza uznawana za chorobę weneryczną przenoszoną drogą płciową, nie oznacza to wcale, że jej objawy mogą wystąpić tylko na tychże narządach. Ponieważ bakterie Chlamydia trachomatis wędrują po krwiobiegu, rozprzestrzeniają się po różnych organach w ciele człowieka. Tym samym mogą spowodować zapalenie stawów, trwałe zmiany w układzie nerwowym, znaczny spadek odporności organizmu a nawet alergie czy astmę; nierzadko także dochodzi do powiększenia i zapalenia wątroby, śledziony, pęcherzyka żółciowego czy trzustki. 

Oczywiście najczęściej nieleczona bądź nieprawidłowo leczona Chlamydia prowadzi do szeregu powikłań w obrębie narządów płciowych.

Najczęściej występujące powikłania Chlamydiozy

Niestety, zaawansowane stadium choroby i zbyt duża kumulacja szczepów bakterii w jajowodach mogą spowodować ich zwężenie. Z tej przyczyny stany zapalne nie pozwalają na zapłodnienie komórki a jeśli do zapłodnienia dojdzie, ta nie jest w stanie przedostać się do macicy, co skutkuje niebezpieczną ciążą pozamaciczną. Trzeba wiedzieć, że tylko w samej Europie, każdego roku diagnozuje się średnio 120 000 kobiet, które na skutek trwałego zwężenia jajowodów nie mogą mieć dzieci. Warto w tym miejscu także wspomnieć, że Chlamydia może powodować brak możliwości sztucznego zapłodnienia. Samo zakażenie może pochodzić nawet od dawcy spermy bowiem bakterie Chlamydia trachomatis są odporne na zamrażanie. Co więcej, ta choroba weneryczna może również stać się przyczyną niepłodności u mężczyzn – nierzadko wywołuje ona zapalenie najądrza, przez co produkcja plemników jest znacznie spowolniona a same plemniki są mało ruchliwe.
Kolejnym groźnym powikłaniem jest nadżerka na szyjce macicy, która nierzadko przeradza się w trudnego do zwalczenia raka – według statystyk rak szyjki macicy daje najmniejsze szanse na przeżycie wśród wszystkich rodzajów nowotworów.
Skutkiem zakażenia Chlamydią jest również często zapalenie przydatków, cewki moczowej czy zespół Reitera. Ten charakteryzuje się występowaniem zarówno zapalenia cewki moczowej, spojówek jak i stawów.
Oczywiście należy także wspomnieć o powikłaniach tego rodzaju zakażenia, które mogą nastąpić u kobiet w ciąży. U zakażonych ciężarnych bardzo często dochodzi do poronień bądź porodów przedwczesnych. Istnieje również bardzo duże ryzyko zakażenia płodu poprzez łożysko – noworodek przeważnie przychodzi wtedy na świat z zapaleniem płuc, ucha czy spojówek i wymaga natychmiastowego leczenia.

Chlamydioza jest na szczęście schorzeniem całkowicie wyleczalnym a obecnie stosowane terapie antybiotykowe są w pełni skuteczne. Jedyna trudność polega na możliwości wczesnego wykrycia zakażenia. Leczenie Chlamydii nie uodporni nas również na tego rodzaju bakterię, co oznacza, że ponownie możemy zostać nią zainfekowani w przyszłości.

Odpowiedź do artykułu “Chlamydia – powikłania

  1. Latino

    dlatego trzeba ją szybko diagnozować i leczyć. najlepiej przetestować się na chlamydię i już wiadomo. a jak nie zdiagnozujesz to potem bedzie bezpłodność i nic nie zrobisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *