Chlamydia u kobiet w ciąży

Chlamydia u kobiet w ciąży
3.5 (70%) 2 Głosów

Zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis kobiet w ciąży najlepiej zacząć opisywać od przedstawienia powikłań, jakie może ona wywołać. Statystyki są zatrważające – Chlamydioza jest jedną z najczęstszych przyczyn poronień bądź porodów przedwczesnych. Trzeba także zaznaczyć, że wiele, bo aż 3 000 Polek każdego roku może stracić bezpowrotnie szansę na naturalne zajście w ciążę – Chlamydia bardzo często powoduje bowiem bezpłodność.

Zdumiewający jest fakt, iż w Polsce pomimo tak dużej powszechności tego rodzaju schorzenia, badania wykrywające obecność bakterii nie są normą. Zleca się je dopiero w przypadku długotrwałych, bezowocnych starań o dziecko bądź po kilku poronieniach. Także w czasie ciąży, badanie nie jest obowiązkowe a jego wykonanie zależy od świadomości samych ciężarnych i lekarza prowadzącego ciążę.
Każda kobieta w ciąży powinna przynajmniej dwukrotnie wykonać test wykrywający Chlamydię – bakteria ta najczęściej nie daje nawet początkowych objawów, dlatego jej diagnoza na podstawie obserwacji jest praktycznie niemożliwa. Badanie pozwala natomiast na ochronę noworodka przed zakażeniem w sytuacji porodu naturalnego – o ile nie doszło do zainfekowania przez łożysko, praktykuje się w takim przypadku poród przez cesarskie cięcie.
Podsumowując, Chlamydioza jest nie tyle niebezpieczna dla kobiety w stanie błogosławionym, co dla dziecka noszonego pod sercem. W jej wyniku może dojść do:
infekcji łożyska oraz błon płodowych,
pęknięcia pęcherza płodowego,
przedwczesnego porodu,
ciąży pozamacicznej,

Objawy, jakie mogą natomiast wystąpić u matki są podobne do tych, jakie występują u kobiet poza okresem ciąży, to najczęściej:
zapalenie szyjki macicy,
krwotoki z szyjki macicy,
nadżerka,
rak szyjki macicy,
zapalenie przydatków,
zapalenie cewki moczowej,
zapalenie gruczołów Bartholina.

Chlamydia wykrywana jest w przypadku kobiet ciężarnych najczęściej poprzez pobranie wymazu z szyjki macicy bądź cewki moczowej. Skuteczność samego leczenia i możliwość zahamowania niekorzystnych powikłań groźnych dla samego płodu zależna jest od czasu trwania zakażenia.
Terapia farmakologiczna przebiega podobnie jak u kobiet niebędących w ciąży jednak u ciężarnej stale monitoruje się skutki antybiotykoterapii a ona sama trwa krócej. Nie jest zalecane włączanie leczenia bakterii przed upływem 14 tygodnia ciąży.

Odpowiedź do artykułu “Chlamydia u kobiet w ciąży

  1. Keyti

    O ile normalnie można sie z chlamydii wyleczyć bez problemu to zlapanie jej z ciazy jest jedna z najmniej szczesliwych rzeczy ktore moga nas spotkac

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *