Chlamydia u dzieci

Chlamydia u dzieci
2.9 (57.14%) 7 Głosów

Chlamydia u dzieci występuje najczęściej w wyniku zakażenia noworodka bakterią Chlamydia trachomatis przez matkę, jeszcze w łonie i wtedy można mówić o zakażeniu przezłożyskowym bądź podczas porodu naturalnego, kanałem rodnym. O ile do zakażenia nie dojdzie jeszcze w macicy, jedyną ochroną przed zainfekowaniem bakterii noworodka jest poród poprzez cesarskie cięcie. 

Statystyki są jednak bezlitosne – zgodnie z tymi, które prowadzone są przez polskie szpitale, każdego roku nawet 25% noworodków i niemowląt do ukończenia 6 miesiąca życia, które hospitalizowane są z powodu chorób dolnych i górnych dróg oddechowych, zakażonych jest właśnie Chlamydią. Co więcej, aż 90% noworodków leczonych na zapalenie płuc obarczonych zostało właśnie tą bakterią.

Objawy Chlamydii u noworodków zakażonych przez matkę

Najczęściej nowo narodzone dzieci, które zostały zakażone przez matkę Chlamydiozą wykazują zaawansowane zapalenie płuc, które charakteryzuje się suchym kaszlem i narastającą dusznością. U noworodków nie występuje zazwyczaj stan podgorączkowy, jaki można za to zauważyć u zakażonych dorosłych jednak najczęściej zainfekowane zostają ich oczy a objawia się to zapaleniem spojówek.

Chlamydia pneumoniae u dzieci

Ten rodzaj Chlamydii rozprzestrzenia się drogą kropelkową i jest jednym z najczęstszych powodów infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci. O ile w przypadku noworodków bardzo rzadko diagnozuje się akurat tą odmianę bakterii to u dzieci w wieku od 5 do 10 lat występuje ona niezwykle często.
Chlamydię pneumoniae niezwykle trudno zdiagnozować bowiem jej objawy przypominają zwykłe przeziębienie czy zapalenie gardła. Dziecko trapi suchy, napadowy kaszel i często powracające zapalenie gardła bądź krtani. Charakterystyczne przy tego rodzaju zakażeniu jest także zapalenie ucha, zatok, oskrzeli, płuc i migdałków; praktycznie nigdy nie przechodzi lekka chrypka a wszystkim objawom towarzyszyć może stan podgorączkowy bądź gorączka.
Sama diagnoza zakażenia Chlamydią jest dla pediatrów najczęściej kłopotliwa a badania dosyć drogie. Najczęściej dokonuje się wymazu z górnych dróg oddechowych, popłuczyn oskrzelowych bądź plwocin – badania te są refundowane i można o nie prosić każdego lekarza pediatrę. Na własny koszt trzeba jednak wykonać badania z krwi na przeciwciała IgM oraz IgG.
Leczenie Chlamydii u dzieci polega na terapii antybiotykowej jednak nie wymaga najczęściej hospitalizacji. W celu skutecznego pozbycia się bakterii zaleca się leki z grupy makrolidów oraz chinolony, ewentualnie tetracykliny. Całkowita kuracja trwa nie dłużej aniżeli 2 tygodni a po niej koniecznym wydaje się powtórzenie badań w celu sprawdzenia skuteczności terapii.
Należy zaznaczyć, że nieleczona i długotrwała Chlamydia może spowodować trwałą astmę oskrzelową, dlatego tak ważne jest jej wczesne rozpoznanie i całkowite wyleczenie.

 

3 odpowiedzi do artykułu “Chlamydia u dzieci

    1. As

      Bedziesz wiedziala bo przeziebienie mija szybko a ta cholera nie.jest diagnozowana dopiero po utrzymujacych sie dlugo opisanych objawach.

  1. babcia

    moj wnuczek 2.5 roczku jz ma zdiagnozowana w istebnej porobili badania i okazalo sie ze ja ma bardzo sie boje czy jest to wyleczalne calkiem i jak mugl sie zarazic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *