Chlamydia a diagnostyka. Testy PCR

Chlamydia a diagnostyka. Testy PCR
3 (60%) 1 Głosów

Chlamydia trachomatis to patogen atakujący błonę śluzową układu moczowo- płciowego oraz spojówkę oka. Wywołuje zapalenie cewki moczowej, przewlekłe stany zapalne jajników i jajowodów, zapalenie jąder i najądrzy, zapalenie stawów. Najpoważniejsze powikłania to niepłodność u obu płci oraz liczne powikłania ciąży i porodu. Chlamydia przenosi się drogą kontaktów seksualnych, oraz z matki na dziecko podczas porodu. W związku z tym, że objawy zakażenia są bardzo niespecyficzne i często w ogóle nie występują, zakażenie często przechodzi w fazę przewlekłą i powikłane jest wieloma poważnymi stanami chorobowymi. Dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka przesiewowa. Najczulszą i najskuteczniejszą metoda detekcji Chlamydia trachomatis jest test DNA. To obecnie najlepsza metoda do diagnozowania zakażeń chlamydią.

Chlamydia badania

Materiałem do badań może być wymaz z szyjki macicy lub cewki moczowej, wymaz z gardła lub spojówki, mocz pobrany w porannej mikcji lub nasienie. Ważne, by materiał był właściwie pobrany i zawierał komórki nabłonkowe, będące rezerwuarem bakterii. Do pobrania wymazu stosuje się sterylne wymazówki lub szczoteczki cytologiczne, a pobrany wymaz należy umieścić w specjalnym podłożu. Przed pobraniem wymazu ginekologicznego należy zaprzestać stosowania leków dopochwowych i unikać zbliżenia seksualnego, a przed pobraniem wymazu z cewki- na godzinę przed badaniem nie powinno  się oddawać moczu. Materiał biologiczny jest poddawany obróbce i izolowany jest z niego kwas nukleinowy, po czym DNA jest namnażane i analizowane. Zaletą tej metody jest możliwość wykonania badania z nawet znikomej ilości materiału biologicznego- wykrywany DNA jest namnażany do pożądanej ilości. Ponadto metoda jest niezwykle czuła i specyficzna- DNA to materiał jednoznacznie identyfikujący dany patogen. Żaden inny test na chlamydię nie jest tak skuteczny.

Testy PCR na chlamydię

Wykonując test na chlamydię w oparciu o niepokojące objawy ze strony układu moczowo- płciowego, warto wykonać równolegle test w kierunku rzeżączki, która daje bardzo podobne objawy. Badanie jest zalecane raz do roku młodym kobietom aktywnym seksualnie, wszystkim kobietom w ciąży oraz kobietom z zapaleniem szyjki macicy. Wynik dodatni badania świadczy o aktywnym zakażeniu i wymaga wdrożenia antybiotykoterapii. Wynik ujemny dowodzi braku zakażenia w momencie wykonywania testu, ale osoby z grup ryzyka powinny regularnie powtarzać badanie.

banner_210px_chlamydioza-1

Poważne powikłania zdrowotne, zagrożenie ciąży, niepłodność, zwiększone ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy oraz zakażenia wirusem HIV to tylko nieliczne konsekwencje zakażenia chlamydią. Sposobem na zapobieganie zakażeniu jest unikanie ryzykownych zachowań seksualnych oraz regularne badania przesiewowe. Testy serologiczne, posiewy bakteriologiczne czy hodowle tkankowe to czasochłonne, niespecyficzne metody diagnostyczne, powoli wypierane przez diagnostykę genetyczną. Jeśli decydujesz się na wykonanie badania w kierunku patogenów chorobotwórczych, takich jak chlamydia test DNA to najlepszy, najpewniejszy wybór. Testy PCR można wykonać na wiele bakterii, grzybów i wirusów przenoszonych drogą płciową, w tym wirusa HPV.

Zapraszamy również na portaldermatologiczny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *