Łysienie bliznowaciejące – czyli jestem młoda i… łysa

Łysienie bliznowaciejące – czyli jestem młoda i… łysa
Oceń

Łysienie, czyli wypadanie włosów jest dolegliwością, z którą borykają się ludzie na całym świecie i w różnym przedziale wiekowym. Łysienie dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Często jej ofiarami bywają także dzieci. Wyróżnia się kilka rodzajów łysienia, w zależności od tego, co jest ich przyczyną. Bez wątpienia, najrzadziej spotykaną postacią jest bliznowacenie.

Pojawianie się tkanki łącznej włóknistej w miejscu, które kompletnie nie jest jej pisane jest charakterystyczne dla rozwoju wielu chorób. Wiąże się to z tym, że tkanka łączna włóknista ma tendencje do bytowania w miejscach, gdzie doszło do głębokiego zranienia, oparzenia. Bezpośrednim czynnikiem jest jednak, stan zapalny. U jego podłoża leży obrona organizmu. Naczynia krwionośne rozszerzają się, zwiększa się ukrwienie tkanki, przez co do tkanki przedostają się białka osocza, jakie zwabiają tu komórki immunologiczne.Te z kolei, agresywnie atakują pasożyty, bądź prawidłowe komórki, budujące tkankę łączną skóry. W drugim przypadku jest to schorzenie autoagresywne, a więc jak sama nazwa mówi, komórki najprawdopodobniej przez pomyłkę atakują skórę głowy. Zniszczona tkanka oczywiście musi zostać odbudowana. Gojenie odbywa się przy pomocy blizny, czyli tkanki łącznej włóknistej. Jej znaczną wadą jest to, że nie wygląda estetycznie i przede wszystkim „nie potrafi” ona wytwarzać mieszków włosowych. Mieszek włosowy to nic innego, jak nitkowaty, zrogowaciały twór naskórka, zbudowany z keratyny. Na jego dnie leży brodawka włosowa, która jest dobrze unerwiona i ukrwiona. Kiedy zostanie objęta procesem zapalnym, dożywotnio uszkadza się. Wówczas zostają zaburzone procesy powstawania włosa. W kolejnych etapach rozwoju choroby tkanka łączna włóknista zajmuje cały mieszek, aż ten w końcu zaniknie całkowicie. Właśnie powstaje łysienie bliznowaciejące.

CZYNNIKI PREDYSPONUJĄCE DO ROZWOJU

Bodźcami, które powodują, że skóra głowy łysieje z powodu blizny, są urazy mechaniczne, prąd, promieniowanie, oparzenia, pasożyty, choroby autoimmunologiczne.Czasami blizna powstaje samoistnie z niewiadomych przyczyn. Najnowsze badania jednak dowodzą, że możliwe jest powstawanie blizny na skutek napływu komórek macierzystych, które dzielą się w niewłaściwym miejscu, a więc i tu oznaczałoby to pomyłkę ze strony naszego układu immunologicznego.

DIAGNOSTYKA I LECZENIE

Diagnostyka choroby nie jest łatwa. Zwykle obejmuje badanie dermatoskopowe i histologiczne, a także biopsję. Ważnym elementem jest także wywiad z pacjentem. Współcześnie najlepszą metodą rozpoznania choroby jest trichoskopia. Lekarz dokonuje wówczas dogłębnej oceny łodygi włosa i wnioskuje o tym, co może być potencjalnym czynnikiem uszkadzającym. Trichoskopia jak dotąd okazuje się być najlepszą metodą diagnostyki. Leczenie obejmuje przyjmowanie antybiotyków, wcieranie maści, żeli, kremów sterydowych.

Jeśli zauważysz u siebie objawy takie jak: swędzenie, pieczenie skóry głowy, nadwrażliwość na dotyk, nie zwlekaj! Pamiętaj, że utracone włosy nie odrosną, a objaw łysienia może świadczyć o poważnych procesach chorobowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *