Łupież pstry zakaźny – uważaj!

Łupież pstry zakaźny – uważaj!
Oceń

Łupież pstry to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, którą niestety dość łatwo się zarazić.

Objawy łupieżu pstrego

Kiedy na skórze pojawiają się żółtobrunatne lub różowawe plamy – to najprawdopodobniej łupież pstry. Zarażenie nim jest dość łatwe, a objawy na początku mogą być niejednoznaczne. Cechą charakterystyczną wyżej wspomnianych plam jest to, ze nie poddają się opaleniźnie – na poddanej działaniu promieni słonecznych skórze wyglądają jak białe plamy (dlatego czasami łupież pstry na początku mylony jest z bielactwem). Występowanie tego łupieżu często sprawdza się za pomocą nalewki jodowej – po posmarowaniu plamy stają się bardziej widoczne. Z czasem kilkumilimetrowe plamki zlewają się i zamieniają w kilkucentymetrowe plamy. Może również pojawić się nieprzyjemny świąd. Czytaj o objawach na http://pityver.pl/wiedza/lupiez-pstry-objawy/

Zmiany skórne najczęściej pojawiają się w miejscach tłustych i skłonnych do zwiększonej produkcji łoju, jak twarz czy plecy.

Zarażenie łupieżem pstrym

Niestety, jest wiele sposobów, a jakie można „sprezentować” swojej skórze łupież pstry. Jak można się zarazić?

Przede wszystkim nie dbając o higienę osobistą. Drożdżaki z gatunku Pityrosporum ovale lubią łój i pot – nie zachowując podstaw higieny narażasz się na zakażenie. W grupie ryzyka są również osoby otyłe oraz te, które maja bardzo tłustą cerę. Bardzo łatwo jest także zarazić się nim ba publicznych basenach, na solarium oraz w gabinetach kosmetycznych. Czy jest łupież pstry zakaźny? Na szczęście nie mocno, choć zależy to od rodzaju skóry.

Jak zapobiegać?

Oprócz dbania o higienę osobistą i pamiętaniu o codziennym myciu, należy także zadbać o skórę. Osoby, które cierpią na nadmierną potliwość , powinny zaopatrzyć się w aptece w specjalny dezodorant lub skontaktować się z lekarzem. Ci, których skóra jest tłusta, mają do wyboru całe spektrum różnorakich kremów. Należy także pamiętać o zagrożeniach zewnętrznych – na basenie publicznym zawsze nosić klapki oraz uważać na ręcznik, na solarium zawsze dezynfekować łóżko. Jeśli zaś korzystamy z usług kosmetyczki, trzeba poprosić ją, aby zdezynfekowała narzędzia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *