Kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste
5 (100%) 1 Głosów

Kłykciny kończyste to brodawki płciowe, które powstają w wyniku zarażenia wirusem HPV. Uznaje się, iż wirusem zarażonych jest nawet 45% studentek, ogólnie HPV występuje u co czwartej osoby biorąc pod uwagę całą populację. W ostatnich latach lekarze specjaliści obserwują stały wzrost zachorowań. Zmniejsza się też średnia wieku pacjentów, którzy zmagają się z efektami zakażenia wirusem HPV po raz pierwszy. Nieznane są jednak dokładne statystyki zachorowań, bo wielu pacjentów nie zgłasza się do lekarza z tym problemem. Niestety, sprawia to też, że czasem przychodzą, gdy objawy są już bardzo zaawansowane – mówi lek. med. Monika Konczalska, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku. Najczęściej wirus nie daje żadnych objawów jednak u 1% zarażonych pojawiają się właśnie kłykciny kończyste.

Objawy – czym są kłykciny kończyste?

Kłykciny są niewielkimi krostkami, brodawkami, które pojawiają się na danej partii ciała w skupiskach. Najczęściej są to krostki bladoróżowe bądź brunatne o miękkiej strukturze. Z biegiem czasu rozprzestrzeniają się tworząc tzw. koguci grzbiet (w przypadku wystąpienia na narządach rodnych kobiety). Swoją strukturą przypominają kalafiora.

Gdzie pojawiają się kłykciny kończyste?

Najczęściej zauważa się je na twarzy, nogach bądź rękach. Występują też na genitaliach. Mężczyźni zmiany chorobowe mają najczęściej w okolicach żołędzi, na wędzidełku, w rowku zażołędnym oraz na wewnętrznej blaszce napletka. Niekiedy także w ujściu cewki moczowej, na mosznie, a nawet kanale odbytu czy pachwinach. Kłykciny kończyste u kobiet z reguły zlokalizowane są na wargach sromowych, w przedsionku pochwy, ujściu cewki moczowej oraz w samej pochwie i części pochwowej szyjki macicy – wylicza dr n. med. Dorota Kozicka, dermatolog i wenerolog z Clinica Dermatologica.

U kobiet kłykciny pojawiają się na sromie, cewce moczowej i odbycie. Bardzo często zasłaniają całe wejście do pochwy – narażone są na to szczególnie kobiety ciężarne, u których dochodzi do szybkiego rozrostu brodawek.

Powikłania

Uznaje się, że kłykciny kończyste są aż w 90% odpowiedzialne za powstanie raka szyjki macicy. Raka szyjki macicy diagnozuje się każdego roku aż u pół miliona kobiet. Tylko w Polsce choruje na ten rodzaj nowotworu 4 000 z nich a połowa niestety umiera.

Zapobieganie

Przed zażeniem wirusem HPV mogą chronić się zarówno osoby, które nie są jeszcze aktywnie seksualne jak i ci, którzy pierwszą inicjację mają już za sobą. Przed zakażeniem wirusem HPV można się zaszczepić. Do wyboru jest szczepionka czterowalentna, która ma białka wirusów 6, 11, 16 i 18, a także szczepionka dwuwalentna, która przeciwdziała typom 16 i 18 HPV. Pierwsza z nich odpowiada za zapobieganie nowotworom sromu, pochwy, szyjki macicy, a także zmianom przednowotowrowym. Druga jest natomiast zarejestrowana, by zapobiegać nowotworom i stanom przednowotworowym szyjki macicy – mówi dermatolog i wenerolog Monika Konczalska z  Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Leczenie kłykcin kończystych

W leczeniu kłykcin kończystych wykorzystuje się farmakoterapię bądź zabiegi chirurgiczne. Skuteczne okazują się być roztwory podofiliny do smarowania miejscowego, krioterapia oraz laseroterapia. Leczenie chirurgiczne stosowane jest w skrajnych przypadkach, kiedy dochodzi do stanów rozległych a choroba pomimo leczenia nieinwazyjnego wciąż nawraca. W takim przypadku kłykciny wycina się stosując znieczulenie miejscowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *