Diagnostyka chorób stóp

Diagnostyka chorób stóp
5 (100%) 1 Głosów

Istnieje wiele chorób kości i stawów, które dotyczą stóp. Najczęściej występującymi schorzeniami są haluksy, palce młotkowate, gościec przewlekły oraz zapalenie stawów. Choroby te są niezwykle ciężkie w leczeniu, dlatego konieczna jest ich szybkie zdiagnozowanie. Odpowiednio szybko zastosowane leczenie jest w stanie zapewnić ich zahamowanie oraz skuteczne leczenie.

Przyczynami wystąpienia wspomnianych wad niejednokrotnie jest genetyka. Przede wszystkim większość przypadków haluksów jest dziedziczna. Stąd osoby, które mają bliskich cierpiących na te przypadłości, powinny jak najszybciej podjąć działania profilaktyczne. Dzięki temu same mogą zapobiec powstaniu u siebie tych wad. Aby sprawdzić, czy w organizmie nie zaszły drobne zmiany, które mogą być zaczątkiem choroby, należy wykonać odpowiednie badania.

Zobacz także: http://lifemedica.pl/specjalizacje/ortopedia/ – Poradnia Ortopedyczna – Lifemedica Gdańsk. Ortopeda w Gdańsku.
Najczęściej wykonuje się USG stawu skokowego. Jest to bezinwazyjne badanie, wykorzystujące do trafnej diagnozy dźwięki. Ze względu na bliskość anatomiczną badanego miejsca, podobny przebieg ma badanie USG stopy. Badania te są całkowicie bezbolesne, nie jest też konieczne jakiekolwiek przygotowywanie do niego pacjenta. Ze względu na możliwość powstania zakłóceń, należy zdjąć gips oraz inny opatrunek. Przeprowadzający badanie, za pomocą specjalnego urządzenia nawilżonego płynem USG, sprawdza charakter zmian, które zaszły w naszej stopie. Czasami niezbędne jest przeprowadzenie innych badań, takich jak rezonans magnetyczny czy zdjęcie RTG.

Specjalistą, do którego powinniśmy się zgłosić przy podejrzeniu chorób stóp, jest ortopeda. Czasami nawet bez wykonania badania będzie on w stanie stwierdzić stopień zaawansowania danej choroby oraz wskazać możliwe sposoby leczenia. Może on zobaczyć zmiany chorobowe, które zaszły w naszym organizmie. Ponadto niektóre metody diagnostyczne nie opierają się na badaniach przeprowadzanych fachowym sprzętem, lecz na innych czynnościach. Tytułem przykładu, różne testy mogą polegać na spowodowaniu odpowiedniego nacisku na stopę celem stwierdzenia schorzenia.

Odpowiednio szybka diagnoza lekarska może nam znacząco pomóc w walce z przypadłością. Przede wszystkim szybko stwierdzona choroba daje większe szanse na leczenie zachowawcze. W czasie jego przebiegu stosuje się środki farmakologiczne o działaniu przeciwbólowym oraz zapobiegające powstawaniu stanom zapalnym. Ponadto stosuje się inne metody, na przykład fizykoterapię. Odpowiednie zabiegi, takie jak krioterapia czy leczenie ultradźwiękami, mogą działać analgetycznie oraz przeciwzapalnie. Jeżeli stadium rozwoju choroby jest wczesne, może nam ponadto polecić odpowiednie ćwiczenia, które są w stanie zatrzymać rozwój wady bądź ją nawet skorygować. Jeżeli choroba jest bardziej zaawansowana, trzeba się liczyć z koniecznością wykonania operacji. Często są to jednak drobne zabiegi, przynoszące znamienite efekty.

Więcej na stronie: http://ortopedico.pl

2 odpowiedzi do artykułu “Diagnostyka chorób stóp

  1. korzeń

    Leczenie ultradźwiękami trzeba stosować raczej z uwagą, bo jakoś nie ma naukowych dowodów na to, że po prostu to działa i można wierzyć w efekty takich działań. Ale najpierw najlepiej przeprowadzić USG stopy, które wszystko wykaże.

  2. Biker

    Fizykoterapia jest często mylona z fizjoterapią, a od dawna są to właściwie dwie odrębne sprawy. Nie można dać się zwieść podobnymi nazwami, bo nie wpłynie to dobrze na polepszenie sprawności stopy. Trzeba uważnie słuchać lekarza, wykonywać jego polecenia, a rekonwalescencja na pewno będzie szybsza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *