Co to jest chlamydioza?

Co to jest chlamydioza?
5 (100%) 1 Głosów

Chlamydioza jest chorobą weneryczną, wywołaną przez bakterie Chlamydia trachomatis, które przenoszą się głównie przez kontakt płciowy bez zabezpieczenia, drogą przezłożyskową – z matki na płód lub przez bezpośredni kontakt z materiałem biologicznym (krew), pochodzącym od osoby zakażonej.

Chlamydioza utajona

Infekcja często przebiega bezobjawowo, ale jej powikłania mogą być poważne. Na ogół dotyczą one powstawania ognisk zapalnych w obrębie poszczególnych narządów i w konsekwencji do niepłodności. Niestety faktem jest, że choroba przez długi czas nie daje o sobie znać, przez co osoba zakażona nie podejmuje leczenia i zaraża wszystkich swoich partnerów seksualnych. Do najbardziej charakterystycznych objawów chlamydii zaliczamy świąd, ból i pieczenie w trakcie oddawania moczu. Czasami występują też bóle w podbrzuszu, a w przypadku kobiet zaburzenia menstruacyjne. U niektórych pacjentów obserwuje się też bóle kostno-stawowe, które przypominają reumatyzm. Częstym objawem jest zapalenie rogówki i spojówki.

Czytaj więcej: http://chlamydia.org.pl/

Jak działa chlamydia

Chlamydie należą do bardzo perfidnych bakterii, ponieważ mają zdolność oddziaływania na nasze ludzkie komórki odpornościowe i zachowują się podobnie jak wirusy. Nawet kiedy nie powodują żadnych objawów, mogą uszkadzać układ rozrodczy, co prowadzi do niepłodności lub ciąży pozamacicznych. Mężczyźni bardzo rzadko odczuwają dyskomfort, związany z obecnością w ciele pasożyta. Nieleczona chlamydioza u kobiet rozprzestrzenia się do macicy i jajowodów, powodując zapalenie narządów miednicy mniejszej. Drobnoustroje, dzięki unikalnemu cyklowi rozwojowemu, dość szybko zajmują określone miejsca w naszym organizmie. Podczas fazy infekcyjnej formują się ciałka elementarne, będące nieaktywnymi metabolicznie cząsteczkami pozakomórkowymi. W takiej postaci nie podlegają jeszcze replikacji. Przyczepiają się natomiast do komórek gospodarza, dzięki specjalnie wykształconym wypustkom, a potem bezkarnie do nich wnikają. Powstaje wówczas tzw. „inkluza”, czyli wtręt.

ZOBACZ TEŻ: TEST NA CHLAMYDIĘ

Wewnątrz nowo powstałego tworu, ciałka elementarne przekształcają się w ciałka siateczkowate. Dzięki temu, że chlamydie nauczyły się przyjmować taką postać, niemożliwe staje się ich połączenie z lizosomem, czyli pęcherzykiem trawiennym, którego rola w naszym organizmie sprowadza się do enzymatycznego rozkładu drobnoustrojów i zbędnych lub zużytych struktur. Dalej ma miejsce faza replikacji, czyli tworzenie nowych ciałek elementarnych. Należy pamiętać, że tylko ciałka elementarne są formami zdolnymi do zakażania. Postacie siateczkowate są natomiast jak najbardziej cały czas są zdolne do przejścia w swoją formę uprzednią. Tak też się dzieje pod koniec cyklu replikacyjnego. Kiedy powstaną nowe osobniki, cysta pęka na skutek działania enzymów litycznych. Ciałka uwalniają się i po raz kolejny infekują.

Komórki gospodarza, w jakich przebywała chlamydia są doszczętnie zniszczone, w związku z czym poddawane są apoptozie (programowanej, fizjologicznej śmierci). Nagła śmierć dużej ilości komórek żernych (makrofagów) przyczynia się do uwolnienia cytokin (białek inicjujacych proces zapalny). Chroniczne zapalenie odpowiada za procesy bliznowacenia w partiach ciała zaatakowanych przez bakterie. Współcześnie wiadomo już, że chlamydie mogą także spowodować inne długoterminowe niepożądane zmiany w obszarach innych tkanek.

Kto jest zagrożony chlamydią

Najwięcej zakażeń obserwuje się wśród mężczyzn między 20, a 24 rokiem życia, a u kobiet między 16, a 19 rokiem życia.

Powikłania chlamydii

Ponieważ infekcja często przebiega bez wyraźnych objawów, wiele z nich nie zostaje objętych leczeniem. W związku z zaistniałą sytuacją, oczywiste jest, że obecność chlamydii ujawnia się dopiero wtedy, gdy jest już za późno – a to powoduje niepłodność. Niewykluczone też, że bakterie są przyczyną raka szyjki macicy. Zakażenie jest szczególnie groźne w czasie ciąży, ponieważ może spowodować przedwczesny poród lub śmierć okołoporodową.

Infekcja może zostać też wertykalnie przekazana w trakcie porodu, co staje się przyczyną zapalenia spojówek i płuc u nowo narodzonego dziecka. U mężczyzn zakażenie może spowodować zapalenie cewki moczowej, prostaty i najądrzy. Chlamydie mogą też zaburzać strukturę i funkcje plemników lub predysponować do tego, by komórki immunologiczne poczęły atakować plemniki (choroba autoimmunologiczna). Najnowsze badania pokazują, że istnieje związek między infekcjami chlamydialnymi, a rozwojem płytki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych. W proces ten jest najprawdopodobniej zaangażowane białko szoku cieplnego HSP57, zwane też „molekularną opiekunką”.

Najstarszą ludzką przypadłością, związaną z obecnością chlamydii, jest jaglica (trachoma) – choroba związana z uszkadzaniem naczyń krwionośnych oka, co może powodować ograniczenie widzenia lub całkowitą ślepotę.

2 odpowiedzi do artykułu “Co to jest chlamydioza?

  1. Peszek

    Jak pojawia si chlamydioza utajona, to już zaczyna się naprawdę kłopot. Bo w takim przypadku chlamydia atakuje całkowicie bez żadnych widocznych objawów. I bądź tu mądry żeby wiedzieć, że masz jakąś chorobę.

  2. Fonik

    Bo to nie Ty masz wiedzieć, że to chlamydioza. To święty obowiązek lekarza, żeby wiedział jak rozmawiać, o co zapytać, czego się dowiedzieć i w ogóle jakie badania zlecić żeby nikt nie miał wątpliwości co wyjdzie. I z tego co robiłeś, na co byłeś narażony i tak dalej – ma mu wyjść, że to chlamydioza, bo za to bierze grubą kasę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *